NAFTA -RAT - NATO PAKT -General Miomir Džankić


NAFTA – RAT – NATO PAKT

        Nafta je prirodna mineralna sirovina ogromnog  strategijskog znacaja, bez koje je nezamisliv  razvoj ljudskog drustva. Ona je neophodan i neizostavan uslov za sveukupni razvoj drustva danas, a vjerovatno ce jos dugo biti.
Nafta i njeni derivati – proizvodi  ne samo da su uslov razvoja drustva, nego svojom cijenom posredno ili neposredno uticu na zivotni standard. Zbog sveukupnog ogromnog znacaja nafta je nazivana "Crno zlato" , za kojim su mnogi tezili I danas teze. Od otkrica nafte do danasnjih dana, mnoge drzave, a prije svih, mocne I velike, vodile su I vode bezobzirnu trku za ostvarivanje primata nad naftonosnim podrucjima I izvorima nafte. Velike I mocne drzave, kao I danas, prednjacile su osvajackokolonijalnoj politici, ne birajuci nacin I sredstvo, da postignu I ostvare svoje politicke ciljeve  - nacionalne interese. Cesto puta, odnosno najcesce su svoje ciljeve ostvarivali primjenom sile – ratom.
Rat je u sustini produzenje politike primjenom vojne sile – oruzanim putem sa ciljem da se protivniku nametne svoja volja, dovede u polozaj podredjenosti I koriscenja njegovih bogatstava. Prvobitno su se ratovi vodili iz pljackaskih ponuda, zatim iz religioznih razloga, a kasnije do danasnjih dana iz ekonomskih  I imerijalistickih razloga. To su bili nepravedni ratovi za razliku od pravednih (odmbrambenih I oslobodilackih ) ratova. Iskustva gvovore da su mnogi ratovi, vodjeni, a vode se I danas upravo zbog nafte. Skoro da bi se moglo reci da je nafta najveci, ako ne I jedini razlog vodjenja rata u Avganistanu I Iraku.
       SAD-a, kao najmocnija ekonomska sila svijeta, uzela je sebi za pravo da citavom svijetu diktira uslove I da vodi ratove svugdje tamo, gdje ocijeni da su u pitanju njihovi nacionalni interesi. A, njihov nacionalni interes je svugdje tamo gdje ima nafte (Bliski istok, Kavkaz, Kaspijski basen, itd.). Nepobitna je istina da se rat u Iraku vodio I vodi u sustini za naftu.
SAD-a sve ratove izvode pod izgovorom :"odbrana ljudskih prava I slobode, borba protiv terorizma, borba protiv savremenih diktatura, sprecavanje sirenja nuklearnog I drugog oruzja za masovno unistavanje",  - sto je dosadasnje iskustvo negiralo. Istina je da se ratovi vode iskljucivo za naftu  I obezbjedjenje nacioanlnih interesa SAD-a, odnosno za zastitu ekonomskih interesa Amerike. To potvrdjuje praksa sve vece koncentracije americke vojne sile oko naftnih regiona I na pravcima transporta nafte. Osiguranje naftnih izvora I puteva transporta radi se unazad vise desetina godina.
       Jos je Karter (nekadasnji predsjednik) govorio:"SAD-a moraju obigurati puteve nafte svim neophodnim sredstvima ukljucujuci I vojnu silu". Danas to uporo I sigurno cine stacioniranim snagama iz baza, kao I pokretnim snagama na brodovima. Medjutim, koliko god da su amerikanci veklika I mocna sila, ipak ne mogu svugdje imati svoje vojnike. Zato svugdje gdje ocijene da je potrebno formiraju baze I vrse obuku vojske drzave na cijoj teritoriji baziraju I istu ukljucuju da obavlja zadatke od intetresa za SAD-a. Takodje, kao vodeca snaga NATO pakta, koristi vojsku  ostalih  clanica. Skoro da nijedan rat, Amerika nije vodila bez ucesca I oruzanih snaga  drugih clanica NATO pakta.
       Obzirom da crnogorski rezim sve cini da sto prije ukljuci Crnu Goru u NATO pakt, bice prilike, ako se to desi, da I crnogorske oruzane snage daju svoj doprinos obezbjedjenju americkih interesa na racun svoje stete. No, nadajmo se da ce doci do referenduma  I da ce narod reci svoje:Ne u NATO pakt. Reci se to narod da bi sprijecio:
1. Dalji pad zivotnog standarda;
2. Pogibiju svojih vojnika za tudje interese;
3. Neprijateljstvo sa zemljama u koje ste vi crnogorski vojnici isli kao "mirovnjaci";
4.Ugrozavanje ekoloskog I turistickog razvoja, postavljanjem NATO baza na teritoriji Crne Gore I nada sve;
5. Sprijecio provociranje terorizma (osvete) prema Crnoj Gori
Ocigledno je da bi Crna Gora imala samo probleme i stetu ukljucenjem  u NATO pakt, a bas nikakvu korist.  Prema tome, ne treba vjerovati pricama o korisnosti ukljucenja u NATO pakt, bez obzira odakle dolaze propagatori. Takodje je, velika neistina da NATO pakt nije vise vojna, vec politicka i humanitarna organizacija, kako to neki tvrde.
Naprotiv, NATO pakt je najmocnija i zastrasujuca vojna organizacija u sluzbi velikih sila, a ponajvise SAD-a kao vodece snage u NATO paktu.
                                                                                                       Miomir DZANKIC